W Bahrajnie jedną z najbardziej znanych atrakcji jest Drzewo, ale nie byle jakie bo, Drzewo życia!

Drzewo Życia ma około 400 lat i mierzy ponad 9 metrów wysokości.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że owe drzewo rośnie na środku pustyni i nie wiadomo skąd czerpie wodę.

drzewo zycia

Drzewo życia, Shajarat-al-Hayat, znajduję się 10 km od okolicy zwanej Askar. Jego wymiary są imponujące, mierzy ponad 9 metrów. Wydaje się niemożliwe, że rośnie ono na środku pustyni, od ponad 400 lat. W okolicach wielu kilometrów nie znajduję się, żadne źródło wody. Tajemnica owego drzewa stała się już legendą.
Deszcz w Bahrajnie pada dosłownie kilka dni w roku, roczne opady wynoszą 150 mm, więc nie jest on pomocny dla roślin. Natomiast ten rodzaj drzew posiada bardzo długie korzenie, mogą one sięgać nawet 50 metrów w dól. Gdzie zapewne znajduję się jakieś źródło wody. Tajemnica drzewa jest więc dość naciągana ponieważ poziom, na którym drzewo rośnie, sięga nie więcej niż 9-12 m.n.p.m. A woda podziemna na tym obszarze znajduje się jeszcze wyżej niż poziom morza. Również powietrze w tym regionie jest bardzo wilgotne więc drzewa pobieraja wilgoć właśnie z powietrza.

Badania terenu pokazują również obecność innych, mniejszych drzew w tej okolicy.
Niemniej jednak to wlaśnie drzewo stało się legendą. Historia mówi, ze zostało ono tu zasadzone w 1583.


Drzewo jest zdrowe, posiada świeże zielone liście. Rośnie na lekkim wzgórzu gdzie wyglada bardzo majestatycznie na tle płaskiej pustyni,  jest widoczne już z daleka.
Drzewo życia stało się jedną z atrakcji turystycznych, jako jedyne rosnące drzewo w tej okolicy. Rocznie odwiedza je około 50 000 turystów. Niedawno wokół drzewa została postawiona wystawa zdjęć innych nietypowych drzew na świecie, wraz z ich odległością od Bahrajnu. Wśród nich znajduję się nasz polski Dąb Bartek.

Oczywiście istnienie takiego mistycznego zjawiska owiane jest szeregiem legend. Jedną z nich, i zarazem moją ulubioną, jest to, że drzewo znajduję się w miejscu gdzie kiedyś istniał Ogród Eden, a to oznacza, że mieszkam w Raju ! 🙂


ZOBACZ TEŻ: 

Inne wpisy z serii Atrakcje Bahraju: Atrakcje Bahrajnu – Farma wielbładów