Wybierając się na stałe do Dubaju (nie mając załatwionej wcześniej pracy)należy zacząć od mieszkania. (Przy czym trzeba pamiętać, że wiele firm zapewnia pracownikom zakwaterowanie).
Najlepszą opcją jest zarezerwowanie wcześniej hotelu na min. tydzień, na przykład na: www.booking.com. Im wcześniej się coś zarezerwuje, tym lepiej. My nie rezerwowaliśmy w związku z tym wyszło nam ok. 300 zł za noc i to w jednym z tańszych hoteli. Ale widziałam, że rezerwując wcześniej można znaleźć coś nawet połowę taniej.
Najlepiej okolice Deira, Baniyas Square metro station. Może nie jest to jakaś super okolica, ale najtańsza.
Mieszkania najlepiej szukać na www.dubizzle.com jest bardzo dużo ogłoszeń.

Dubaj wynajem

Dubaj – wynajem mieszkania

Co do mieszkania sprawa nie jest prosta szczególnie dla osób o ograniczonym budżecie. Żeby wynająć mieszkanie trzeba po pierwsze założyć konto, wpłacić odpowiednio dużą kwotę i otrzymać książeczkę czekową. Słyszałam też, że trzeba mieć status rezydenta, nie sprawdziłam jeszcze tej informacji, ale wydaję mi się bardzo prawdopodobna.
Ceny mieszkań typu studio (pokój połączony z kuchnią) oscylują w kwocie od 4000 dh wzwyż na miesiąc, natomiast ceny zazwyczaj podawane są za rok i płatności też od 1 do 4 czeków na rok, rzadko można spotkać opłatę w 6 czy 12 czekach. Z reguły wynajmuje się mieszkanie przez agencję i tu dochodzi opłata dla agencji, mniej więcej 5% rocznego czynszu. Dodatkowo płacimy jeszcze depozyt, tu rożnie od 1000 do 5000 dh. Podsumowując na początek potrzebujemy min. 17 000 dh na wynajęcie mieszkania typu studio, odpowiednio więcej na wynajęcie większych mieszkań.

Dubaj - Burj Khalifa
Na szczęście istnieje również opcja ekonomiczna, a mianowicie wynajęcie pokoju. Tu odpada opłata dla agencji, a i depozyt jest raczej niższy, my zapłaciliśmy 1000 dh zwrotnego depozytu.
Za pokój dla dwóch osób trzeba zapłacić od 3500 dh do 5000, te droższe zazwyczaj mają swoją łazienkę. Także decydując się na opcje ekonomiczną trzeba mieć około 5000 dh na pierwszy miesiąc, na pokój dwuosobowy. Pokoje jednoosobowe można znaleźć w niższych cenach, a nawet dzielić z kimś pokój.
O mieszkaniu narazie tyle, następnym razem będzie o szukaniu pracy, zapraszam!