Emigracja, jak z niej wrócić ?

No cóż dla mnie odpowiedź jest banalna, po prostu wrócić i tyle. Ale wiem, że dla wielu osób powrót z emigracji to problem. Istnieją nawet specjalne grupy wsparcia dla osób chcących wrócić do kraju lub takich, które już wróciły. Dlaczego? Z kilku powodów. Jedni nie są pewni czy to dobra decyzja z powodów np. ekonomicznych. Inni wstydzą się, że będą wyśmiewani, że coś im nie wyszło. A jeszcze inni obawiają się, że się w Polsce po prostu nie odnajdą.

To może po kolei. Jeśli ktoś nie jest pewny czy powinien wracać z emigracji, czy nie to oczywiście nikt za niego tej decyzji nie podejmie. Najlepiej po prostu spisać wszystkie za i przeciw i popatrzeć na sytuację możliwie obiektywnie. Ja zrobiłam podobnie. Spisaliśmy z mężem wszystkie plusy i minusy pozostania w Bahrajnie oraz plusy i minusy przeprowadzki do Polski. Wynik nas bardzo zaskoczył, ponieważ okazało się, że za wyjazdem do Polski przemawia niemal wszystko. Sama nie wiem dlaczego tak późno zaczęliśmy to w ogóle brać pod uwagę. Powiem więcej, po pół roku mieszkania w Polsce śmiało mogę powiedzieć, że wszystko się spełniło, a nawet jest lepiej niż się spodziewaliśmy, ponieważ wiele z naszych obaw się nie sprawdziło.

Jeśli chodzi o powody ekonomiczne to trzeba wiedzieć, że pod tym względem jest w Polsce coraz lepiej i nie nie jest to bynajmniej za sprawa “dobrej zmiany”. Jest nieźle już od dawna, i ci którzy wyjechali z Polski parę lat temu mogą sobie z tego nawet nie zdawać sprawy. Pamiętam jak w czasie studiów stawka za godzinę pracy w Lublinie to było 3,5zł nie wiem jak jest teraz akurat tam, ale wydaje mi się, że za takie pieniądze już nikt nie pracuje. Oczywiście miały miejsce też podwyżki cen, ale fakt jest taki, że w Polsce obecnie żyje się lepiej.
Pamiętam moje dyskusje na ten temat z koleżankami w Bahrajnie kiedy to nie mogłyśmy się nadziwić gdy po powrocie z wakacji w Polsce opowiadałyśmy sobie, że nasi znajomi to już mają swoje mieszkania, a nawet domy, że maja całkiem niezłe samochody, jeżdżą na dalekie wakacje itd. Warto czasem spojrzeć z pewnej odległości, widać wtedy więcej.

emigracja

Czy powrót z emigracji to wstyd?

Według mnie NIE i to w żadnym wypadku. Nawet jeśli ktoś miał firmę za granicą, która zbankrutowała i wraca z pustymi kieszeniami, lub miał męża/żonę, został zdradzony i wraca że złamanym sercem. Takie rzeczy się dzieją nie są one powodem do wstydu i nie ma znaczenia czy dzieją się na emigracji, czy nie. Każdemu może nie wyjść, a błędów nie popełniają tylko ci co nic nie robią. Z każdej sytuacji można coś wynieść, czegoś się nauczyć, a doświadczenia nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.
Jeśli ktoś wyśmiewa osobę, która wraca z emigracji, to znaczy, że musiał jej cholernie zazdrościć i jego życie jest mega nudne, a do tego jest zwykłym, smutnym hejterem, a takimi nikt się nie powinien przejmować.
Przy okazji można łatwo zweryfikować znajomych, ci którzy naprawdę cieszą się z Twojego powrotu to Twoi prawdziwi przyjaciele.

Jak się odnaleźć w Polsce po powrocie z emigracji?

Nie ma znaczenia skąd wracamy, na pewno w Polsce jest inaczej. Jak się odnaleźć w tym wszystkim? Moim zdaniem bardzo prosto. Tak samo jak nie da się zapomnieć języka ojczystego, tak samo nie da się nie odnaleźć w swoim kraju. Oczywiście okres aklimatyzacyjny musi być. Przyzwyczajenie się do klimatu, zmiany czasu, nowej rytyny, obowiązków itd. Ale nie jest to coś co trwa długo i mogłoby być większym problemem. Na pewno łatwiej odnaleźć się na nowo w Polsce niż na początku w całkiem nowym kraju.

emigracja

A jak to było u mnie?

Moment podjęcia decyzji już opisałam wyżej. A reszta? Po prostu od momentu podjęcia decyzji rozpoczęłam projekt “powrót”, który polegał na sprzedaży lub oddaniu niepotrzebnych rzeczy, kupieniu biletu i innych sprawach organizacyjnych. Później spakowałam walizkę, wsiadłam do samolotu i przyleciałam 😉 A w Polsce również czekały na mnie sprawy urzędowe, szukanie mieszkania itd. Trwało to wszystko ze dwa miesiące. Decyzji absolutnie nie żałuję, co nie znaczy, że w Polsce pozostanę na zawsze, prawie na pewno nie, ale póki co jest nam tu dobrze i będziemy tu mieszkać dopóki nam nie wpadnie do głowy jakiś szalony pomysł 🙂

A co Wy myślicie o powrocie z emigracji? Czy według Was jest to wstyd i dlaczego? Chętnie poznam wasze zdanie na ten temat.