W Zatoce Perskiej jest bardzo dużo obywateli Indii w związku z czym kultura, język i kuchnia indyjska są tu bardzo popularne. W Bahrajnie znajduję się specjalne kino tylko z filmami Bollywood, jest mnóstwo indyjskich restauracji. A nawet w lokalnych restauracjach kuchnia indyjska wsiąkła w arabską.

Filmy Bollywod

Pamiętam, że był czas w Polsce, ładnych parę lat temu, kiedy to zaczęła się moda na filmy Bollywood. Wypożyczyłam więc „Czasem słońce, czasem deszcz” to był ten najbardziej znany tytuł, nawet gdzieś w gazetach był jako dodatek. Włączyłam ze szczerymi chęciami obejrzenia, zasnęłam chyba, albo wyłączyłam stwierdzając, że nie daje rady. Na pewno nie obejrzałam nawet połowy.
No właśnie bo Bollywood to nie jest kino dla każdego. I nie ze względu na ciężkie treści, a wręcz przeciwnie 😉 Nie można go traktować zbyt serio, a najlepiej zupełnie nieserio.
Jeśli ktoś, tak jak ja, miał nieudane podejście do filmów Bollywood, ale się nie poddaje, lub po prostu ktoś chciałby spróbować po raz pierwszy, to polecam jeden z największych hitów indyjskiego kina Dilwale Dulhania Le Jayenge. Film ten został wyprodukowany w 1995 roku i stał się absolutnym hitem! Przez 20 lat(!!!) był obecny w indyjskich kinach, a w zasadzie jest po dziś dzień. Nie ma chyba osoby indyjskiego pochodzenia, która nie znałaby postaci Simran i Raj.

filmy bollywood
Film Dilwale Dulhania Le Jayenge, lub po prostu DDLJ, to typowy romans, z niesamowicie wyostrzonym dramatyzmem, swoją droga typowym dla indyjskiego kina.
Simran po skończonej szkole wybiera się wraz z przyjaciółkami w podróż po Europie. Ma ona już, jak to zazwyczaj bywa w Indiach, wybranego przyszłego małżonka. Obiecuje więc rodzicom, że zrobi wszystko wedle ich życzenia, chce jedynie zwiedzić Europę. Podczas wycieczki spotyka Raja, z którym początkowo niezbyt się lubią. Z biegiem czasu wszystko się zmienia do tego stopnia, że nie chce ona już poślubić kandydata wybranego jej przez rodziców. Jej ojciec nie znosi sprzeciwu i wpada w wściekłość, twierdzi, że córka go oszukała, ale i tak będzie tak jak on zarządzi.

filmy bollywoodSource – Imgur

Od tej pory film trzyma w napięciu, oczywiście każdy kibicuję głównym bohaterom, ale dramatyzm przez jaki trzeba przejść wymaga używania chociażby słonecznika 😉

filmy bolywood                                     Source – Yash Raj Films

Film trwa około 3 godzin, długość trwania filmów Bollywood to zazwyczaj 3 godziny i więcej.
No i jest to absolutna klasyka, muzyka z filmu jest chyba najbardziej rozpoznawaną melodią w Indiach. Moim zdaniem Must See dla wszystkich fanów Bollywood i nie tylko!

A Wy lubicie filmy Bollywood? widzieliście Dilwale Dulhania Le Jayenge? Jeśli nie to obejrzyjcie i koniecznie napiszcie wrażenia.

filmy Bollywood