Jakie są najciekawsze atrakcje Bahrajnu? To bardzo mały kraj, posiada jednak jeden z największych meczetów na świecie!

Meczet Al Fateh króluje w stolicy Bahrajnu – Manamie. Jego powierzchnia to aż 6500 metrów kwadratowych i jest w stanie pomieścić ponad 7000 wiernych. Nie jest to jednak stara budowla, ponieważ postała w 1987 roku.
Nazwa meczetu pochodzi od imienia Ahmed ibn Muhammad ibn Khalifa, pierwszego z władców obecnie panującej rodziny królewskiej.
Jednak nie liczby są w meczecie najbardziej zachwycające, ale jego wnętrze, w którym możemy podziwiać: niesamowity włoski marmur, wełniane dywany, piękne szklane żyrandole prosto z Austrii oraz indyjskie drewno. Wystrój jest niesłychanie bogaty. Atrakcje Bahrajnu to więc nie tylko tradycja, ale uzupełnienie jej o najcenniejsze elementy innych kultur.

Meczet w Bahrajnie

Meczet w Bahrajnie

Meczet w Bahrajnie

Meczet w Bahrajnie

Meczet w Bahrajnie
(All pictures are owned by Ahmed Sadoon (Sadoons Photography )

Al Fateh Meczet w Bahrajnie

można zwiedzać codziennie, oprócz piątków, aby wejść do środka kobiety muszą jednak ubrać tradycyjną abaję oraz hidżab (dostaje się przy wejściu).

Wnęka, którą widać na zdjęciu poniżej to mihrab służy przede wszystkim do wskazywania kierunku Mekki, czyli tam gdzie muzułmanie powinni skierować twarze w trakcie modlitwy. Z tego miejsca również Imam prowadzi modlitwę, dzięki wnęce głos bardzo dobrze rozchodzi się na cały meczet.

Meczet w Bahrajnie

Meczet przykrywa ogromna szklana kopuła, która waży ponad 60 ton i jest obecnie największą szklaną kopułą na świecie. Wokół znajdują się napisy kaligraficzne w bardzo starym stylu, zwanym pismem kufickim.

Przy meczecie znajduję się biblioteka, która zawiera około 7000 książek, niektóre z nich liczą sobie 100 lat i więcej.

Znajduję się tam między innymi księga zawierająca nauki Proroka Mohammeda, tak zwane Hadisy, Wielka Arabska Encyklopedia, Encyklopedia Islamu, oraz wiele innych starych i cennych ksiąg.

Przyznam, że Wielki Meczet w Bahrajnie robi wrażenie, A Wy jakie meczety do tej pory odwiedziliście? Ja muszę powiedzieć, że do moich ulubionych należy meczet z Abu Dhabi i Taj Mahal (chociaż to akurat jest mauzoleum, ale wyjątkowo piękne).